
Co to jest gotowość budynku na pompę ciepła ( HPR ) ?
Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!To część rocznego zapotrzebowania budynku na ogrzewanie pomieszczeń, które można pokryć za pomocą energii pobieranej ze środowiska
przez pompę ciepła która jest wzorcem do odniesienia (pompa ciepła powietrze-woda o mocy grzewczej 15 W / 1m2 powierzchni budynku dla temperatury zewnętrznej 0 C dostarczającą wodę grzewczą o parametrze 45 C ). Gotowość budynku na pompę ciepła uzależnia się o główne cechy technologii urządzenia i sposobu jej wykorzystania.
Co to takiego wskaźnik gotowości na pompę ciepła ( HPRI ) ?
Jest to informacja w jakim stopniu pompa ciepła może wykorzystać energię z powietrza zewnętrznego do pokrycia zapotrzebowania na
ciepło do ogrzewania. W oparciu o istniejący na daną chwilę w budynku stan docieplenia, przegród zewnętrznych, instalacji ogrzewania, mostków termicznych etc.
HPRI wymaga formy etykiety stanowiącej udział w części świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Umożliwia to właścicielom
obiektów na zrozumienie i szybką ocenę obecnego potencjału na ogrzewanie pompą ciepła.
Z tych informacji może wynikać na ile budynek jest gotowy w ogrzewaniu całościowym przez pompę ciepła, czy w częściowym ze wspomaganiem z innych źródeł ciepła.
Wpływ na to w dużej mierze ma izolacja budynku, wentylacja z odzyskiem ciepła, strefa klimatyczna i udział energii elektrycznej w zapotrzebowaniu budynku na energię cieplną.
I tu cały czas czekamy na ustawę o wprowadzenie taryfy „smart”
która spowoduje bardzo” tanią „ pracę pomp ciepła, które mają wbudowaną funkcję
SG Ready ( Smart Grid Ready – gotowe na sieć inteligentną).
Powyższy wskaźnik HPRI został zaproponowany przez Buildings Performance Institute Europe ( BPIE) wiodące i niezależne centrum ekspertyz w zakresie charakterystyki energetycznej budynków. BPIE zbadało 11 programów metodologii sporządzania świadectw energetycznych w krajach UE. Pomimo ich wielkiej przydatności nie pokazują jasno, czy budynek jest gotowy na pompę ciepła. Dlatego też zaproponowano stworzenie wskaźnika HPRI i włączenie go do świadectwa charakterystyki energetycznej.
opr.red. Andrzej Wicher
Informacje uzyskano z PORTP