Yay! You won that round!

Oferty producentów i promocje z rynku HVAC

Happy couple
Cheerful family having fun together on carpet.
PlayPause
previous arrow
next arrow
17 złych nawyków, przez które płacisz więcej za ogrzewanie domu. | Pompy ciepła,klimatyzacja,wentylacja informacje, forum, blogi, komentarze, opinie, jaką pompę ciepła kupić? Cennik pomp ciepła i montażu w pakietach.
Menu Zamknij

17 złych nawyków, przez które płacisz więcej za ogrzewanie domu.

Zmniejsz koszt ogrzewania bez dodatkowych wydatków17 złych nawyków, przez które płacisz więcej za ogrzewanie domu.

Niższa cena ogrzewania to nie tylko zasługa kotła centralnego ogrzewania o wyższej sprawności. Równie ważne są dobre nawyki domowników. Radzimy, na co zwracać uwagę, by płacić realnie mniej za ogrzewanie domu.

Im wyższa temperatura w pomieszczeniach, tym większe zużycie energii do ogrzewania domu. Warto więc przyzwyczaić się do przebywania w nieco niższej temperaturze. Ciepły polar zamiast T-shirta kosztuje dużo mniej niż paliwo do kotła.

W kuchni czy w sypialniach temperatura powietrza nie musi być tak wysoka jak w pokoju dziennym czy łazience.

Wyreguluj instalację grzewczą tak, by w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywasz, w dzień było 20°C. Nawet jeśli początkowo wyda ci się, że to za mało, po kilku dniach będziesz zadowolony.

Warunkiem odczuwania komfortu cieplnego w takiej temperaturze jest utrzymywanie wilgotności względnej powietrza na poziomie 40-50% – przy sprawnej wentylacji grawitacyjnej i niezbyt gorących grzejnikach nie powinno to stanowić problemu. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, bardziej odczuwamy zaduch, co zmusza nas do częstszego otwierania okien, a to oznacza dodatkowe straty ciepła i wzrost zużycia energii o kilkanaście procent. W nocy temperatura w pomieszczeniach może być nieco niższa niż w dzień bez uszczerbku dla naszego komfortu.

W temperaturze 18°C bardzo dobrze się śpi, oczywiście w ciepłej pościeli.Również na czas wyjścia domowników na dłuższy czas do pracy czy szkoły powinno się obniżać temperaturę w domu do 17°C, a na czas kilkudniowej nieobecności nawet do 15°C. Utrzymywanie jeszcze niższej temperatury jest już niezalecane, przede wszystkim ze względu na konieczność dostarczenia później dużej ilości energii do ponownego rozgrzania ścian, podłóg i stropów.

Takie zbytnie ochłodzenie domu nie da większych oszczędności, a jedynie spowoduje dyskomfort mieszkańców.Niektóre pokoje nie muszą być koniecznie ogrzewane przez cały dzień.

Cena ogrzewania będzie niższa, jeżeli zamkniesz szczelnie i obniżysz temperaturę w pokoju, z którego nie korzystasz.

Oszczędzaj również ciepłą wodę – zamiast brać każdą kąpiel w wannie, zacznij używać prysznica.Jak to wpłynie na cenę ogrzewania?

Obniżenie temperatury zaledwie o 1°C zmniejszy koszty ogrzewania domu o blisko 6% w ciągu całego sezonu grzewczego.

Temperatura o 1°C niższa może oznaczać oszczędność około 100 m³ gazu rocznie. Gdy na zewnątrz jest około 0°C, a w mieszkaniu są 23°C, to przez przegrody zewnętrzne ucieka o 15% więcej ciepła niż wtedy, gdy w pokojach utrzymujemy temperaturę 20°C.

Na każdej kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie można oszczędzić co najmniej 2 kWh energii

.ZOBACZ TEŻ Poznaj rodzaje pomp ciepła i ich najważniejsze cechy Jakie korzyści niesie za sobą instalacja pompy ciepła? Koszty ogrzewania domu niższe o 30% - jak to możliwe? Dom bez grzejników? Sprawdź, jak to działa w praktycetuznajdziesz.pl - 2011 produktów z kategorii ogrzewanie domu - porównaj i wybierz6 nawyków związanych z korzystaniem z grzejnikówDo racjonalnego korzystania z instalacji grzewczej by niepotrzebnie nie dostarczać ciepła do pomieszczeń pomocne będą urządzenia regulacyjne – sterownik źródła ciepła kotła, pompy ciepła lub kominka z płaszczem wodnym. Dobry sterownik powinien umożliwiać zaprogramowanie różnych wartości temperatury w pomieszczeniach dla różnych okresów, tak by nie trzeba było wciąż pamiętać o jej zmianach. Sprawdzonym sposobem jest także wykorzystywanie regulatorów pogodowych reagujących na zmiany temperatury na zewnątrz.Zamontuj na grzejnikach termostaty, które pozwolą ci kontrolować temperaturę w danym pomieszczeniu.Nie zasłaniaj grzejników. To nie najlepszy sposób na poprawę wystroju wnętrz, gdyż zasłona utrudnia wymianę ciepła. Zasłonięte czy wręcz zabudowane grzejniki muszą mieć wyższą temperaturę, by dostarczać do pomieszczeń tę samą ilość ciepła co kaloryfery swobodnie omywane przez powietrze z pomieszczenia. A wyższa temperatura powierzchni grzejnej oznacza większe straty ciepła przez ściany domu, więc do utrzymania w pomieszczeniach temperatury zapewniającej komfort potrzeba więcej energii.Odsuń meble od grzejników – minimalna odległość stołów czy kanap od grzejnika powinna wynosić 10 cm. Bliższa odległość to co najmniej 10-procentowe straty ciepła.Nad grzejnikami warto zamontować półki lub poszerzyć parapety. Dzięki temu ciepłe powietrze powędruje na środek pokoju zamiast w stronę okna, gdzie się ochłodzi.Jeśli ściany domu są słabo ocieplone za kaloryferami zainstaluj ekrany z folii aluminiowej odbijające ciepło.Jak to wpłynie na cenę ogrzewania?ekrany izolacyjne zamontowane za grzejnikami zwiększą ich wydajność o 10%. Taka inwestycja to nieduży koszt, który zwróci się w ciągu najbliższego sezonu grzewczego. Metr kwadratowy ekranu to oszczędność około 110 m³ gazu.jeden termostat może przyczynić się do oszczędności około 15 m³ gazu rocznie.regulatory temperatury pozwolą zmniejszyć o 30-50% wydatki na ogrzewanie.

za pomocą 17 złych nawyków, przez które płacisz więcej za ogrzewanie domu - Instalacje - Muratordom.pl.

This will close in 5 seconds

Powrót