Yay! You won that round!

Oferty producentów i promocje z rynku HVAC

Happy couple
Cheerful family having fun together on carpet.
PlayPause
previous arrow
next arrow
Powietrzna pompa ciepła, kiedy się opłaca ją montować. | Pompy ciepła,klimatyzacja,wentylacja informacje, forum, blogi, komentarze, opinie, jaką pompę ciepła kupić? Cennik pomp ciepła i montażu w pakietach.
Menu Zamknij

Powietrzna pompa ciepła, kiedy się opłaca ją montować.

Rosnąca popularność powietrznych pomp ciepła wynika z faktu, że montuje się je prosto, szybko i taniej niż  czerpiące ciepło z gruntu modele glikolowe .  Nie trzeba tu bowiem ponosić kosztów układania rur kolektora poziomego lub pionowego, ani też wiercenia studni.

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje energię z powietrza (dolne źródło ciepła), a następnie oddaje ją wodzie krążącej w instalacji grzewczej (górne źródło).Niestety, w naszych warunkach klimatycznych powietrzna pompa nie może być jedynym źródłem ciepła w domu poza kilkoma przypadkami urządzeń takich jak Mitsubishi Zubadan. Jako jedyny utrzymuje stałą moc do temperatury -15°C.Chyba że w województwach z I i II strefą klimatyczną. W zimie, podczas srogich mrozów, jej moc i sprawność mocno spadają. Co prawda wielu producentów podaje, że ich urządzenia mogą pracować w temperaturze zewnętrznej -25°C to jednak wtedy nie są w stanie samodzielnie ogrzać budynku, gdy są niewłaściwie dobrane.Nie powinno się ich dobierać jak pomp gruntowych, gdyż spadek temperatury powoduje równolegle spadek mocy. Nie patrzymy na rzeczywistą moc pompy powietrznej którą podają producenci przy A7/W 35 bo wtedy mają one wymagany parametr przy temperaturze powietrza + 7°C. Pompa powietrzna nie powinna być też przewymiarowana gdyż wtedy większą część roku będzie pracować poniżej mocy nominalnej a to spowoduje duży wzrost rachunków za energię elektryczną. Najlepiej dobór pompy ciepła powietrznej czy gruntowej zlecić firmie profesjonalnie zajmującej się pompami ciepła.
 
Kiedy warto montować powietrzną pompę ciepła
 
Stosowanie powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody jest ekonomicznie uzasadnione w następujących sytuacjach.
 
W pobliżu naszego domu nie ma dystrybucji gazu miejskiego.
 
Wtedy do wyboru mamy kilka rozwiązania:
1.montaż kotłów na paliwa stałe, które zapewniają wprawdzie niskie koszty ogrzewania domu, ale wymagają uciążliwej obsługi.
2. Instalacja kotłów zasilanych gazem płynnym z butli  lub najdroższe olejem opałowym.
Zyskujemy tu niekłopotliwą eksploatację, ale użytkowanie obu instalacji jest dość drogie, ze względu na wysokie ceny tych paliw.Sama instalacja i urządzenia grzewcze są porównywalne z ceną pompy powietrznej.
3. Instalacja powietrznej pompy ciepła, urządzenie droższe lecz bezobsługowe i zapewniające niedrogą eksploatację systemu grzewczego.
 
Powinna współpracować z ogrzewaniem podłogowym ,  klimakonwektorami wodnymi lub matami kapilarnymi.
W większości sytuacji podłogowe ogrzewanie może być  zasilane wodą o temperaturze 35°C, a dodatkowo tworzy korzystny optymalny rozkład temperatury. Pompa ciepła działając w takim systemie grzewczym osiąga najwyższą sprawność.
Istnieją powietrzne pompy ciepła np. Hitachi Yutaki S 80, lub SAMSUNG HT, które współpracują z tradycyjnymi grzejnikami ze względu na wysoką temperaturę zasilania tj. do 80° C którą pompy wytwarzają. Dystrybutorem i instalatorem tych pomp ciepła jest firma NTS-Energy sp. z o.o. z Wrocławia.
Alternatywą do ogrzewania płaszczyznowego(podłogowego) czy ściennego są klimakonwektory wodne które ze względu na ich możliwości można stosować w różnych obiektach. Mogą to być ścienne ( jak grzejniki), podsufitowe, stropowe (kasetonowe). Korzyści ze stosowania klimakonwektorów to oprócz grzania, chłodzenie latem.
Innym rozwiązaniem są maty kapilarne. Lekkość oraz trwałość konstrukcji pozwala na zamontowanie mat w dowolnym miejscu - w podłodze, na suficie lub na bocznych ścianach. Do pokrycia mat kapilarnych  wystarczy wylewka cementowa lub gładź gipsowa o grubości 1 cm - dlatego maty w szybki i efektywny sposób oddają ciepło do pomieszczenia. Znacznie szybciej oraz oszczędniej w kosztach eksploatacji od tradycyjnej podłogówki.
 
Nie mamy możliwości montażu pompy czerpiącej ciepło z gruntu lub wody . Chociaż sprawność tych modeli jest znacznie wyższa niż pompy powietrznej i mogą one pracować jako samodzielne źródła ciepła, to nie zawsze można je zastosować. Ma to związek na przykład ze zbyt małą powierzchnią działki, aby ułożyć rury kolektora płaskiego, bądź niewłaściwymi warunkami geologicznymi do wykonania odwiertów pionowych, lub ceną odwiertów ze względu na geologię(odwiert metodą młotkową). Czasami też pomysł zastosowania pompy ciepła pojawia się na etapie, gdy przestrzeń wokół domu jest już zagospodarowana i tak poważna ingerencja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wówczas wybór powietrznej pompy jest najlepszym rozwiązaniem.
Inwestycja będzie wspomagała instalację grzewczą zasilaną gazem płynnym Koszty eksploatacji kotła na gaz płynny w nieocieplonym we właściwy sposób domu z lat 70-80 tych mogą wynosić 7000-10 000 zł rocznie. Zainstalowanie pompy powietrznej pozwoli je zredukować od 30 do nawet 50%. Pompę można łatwo połączyć z istniejącą instalacją grzewczą.

Gdzie zamontować powietrzną pompę ciepła

Zaleca się, aby jednostka zewnętrzna nie znajdowała się zbyt nisko nad ziemią, gdyż zimą może to doprowadzić do jego oblodzenia. Podczas pracy pompa tłoczy ogromne ilości powietrza, co wiąże się z emisją hałasu z samego urządzenia.Uwaga! Ze względu na hałas generowany przez pompę podczas pracy około 48 dB, nie powinno się jej umieszczać w pomieszczeniu sąsiadującym z sypialnią.
 
Powietrzna pompa ciepła monoblok .
Całe urządzenie (poza zasobnikiem na ciepłą wodę) montuje się w ogrodzie lub przy ścianie zewnętrznej domu. Do budynku prowadzi się dwie rury wodne preizolowane - łączą one pompę z instalacją grzewczą.- PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI. Podobnie jak poprzednio, ze względu na powstający w czasie działania pompy hałas, trzeba ją zamontować z dala od sypialni. Zwróćmy jednak uwagę, aby nie odsuwać jej zbyt daleko od domu. Im dalej ją ustawimy, tym dłuższe będą rury z wodą lub płynem niezamarzającym, a przez to większe straty ciepła do otoczenia.Istotne jest również to, by powietrze, które usuwa pompa po odebraniu z niego ciepła, nie płynęło w kierunku domu, bo może to spowodować zawilgocenie ścian.W czasie pracy pompa ciepła może skraplać znaczne ilości wody zawartej w powietrzu, która spływa do tacy ociekowej. Aby skutecznie, a jednocześnie w prosty sposób ją usunąć, pompę ciepła można zamontować na grubym podkładzie z tłucznia, w którym układa się rurę drenarską, lub skropliny odprowadzić do instalacji burzowej.
 
Powietrzna pompa ciepła typu split  .
W tego typu pompie powietrznej jednostka zewnętrzna (z wyglądu przypomina klimatyzator) pozyskuje energię z otoczenia, zaś wewnętrzna - hydrobox - montowana w domu - jest odpowiedzialna za przekazywanie ciepła do instalacji grzewczej. Bo w niej znajduje się wymiennik płytowy, zawór 3 drogowy i pompa cyrkulacyjna.Jednostka zewnętrzna z hydroboxem połączone są rurami, którymi płynie w jednej czynnik chłodniczy a w drugiej gaz po odparowaniu. Tego typu pompy nie są uciążliwe dla domowników podczas działania, gdyż z reguły część pompy odpowiedzialna za hałas (czerpnia z wentylatorem zasysającym powietrze oraz sprężarka) znajduje się na zewnątrz.
Ponadto, w tym rozwiązaniu woda z instalacji grzewczej nie przepływa przez jednostkę zewnętrzną. Nie ma więc ryzyka jej zamrożenia i zniszczenia podczas przerwy w dostawie prądu, oraz strat związanych z dystrybucją ciepłej wody do budynku a jednostkę zewnętrzną(agregat) można oddalić od hydroboxu o 70 m w przypadku Mitsubishi Zubadan.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą pomp ciepła powietrznych firmy: Samsung, Hitachi, Nibe, Dimplex, Mitsubishi i NTS wraz z montażem na stronie Centrum Pomp Ciepła NTS-Energy : www.nts-energy.pl

This will close in 5 seconds

Powrót