Yay! You won that round!

Oferty producentów i promocje z rynku HVAC

Happy couple
Cheerful family having fun together on carpet.
PlayPause
previous arrow
next arrow
Jak się nie dać naciągnąć przy doborze pompy ciepła powietrznej. | Pompy ciepła,klimatyzacja,wentylacja informacje, forum, blogi, komentarze, opinie, jaką pompę ciepła kupić? Cennik pomp ciepła i montażu w pakietach.
Menu Zamknij

Jak się nie dać naciągnąć przy doborze pompy ciepła powietrznej.

Należy pamiętać, że moc i sprawność powietrznej pompy ciepła maleje wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, a zapotrzebowanie na ciepło budynku rośnie.

Wszyscy producenci podają maksymalną moc grzewczą przy parametrze A7/W35, a co to znaczy? A7 – temperatura powietrza 7°C W35- temperatura wody wychodząca z pompy ciepła 35°C Weźmy na przykład pompę ciepła którą ma moc szczytową przy powyższym parametrze 10 kW, gdy temperatura spadnie w dół o 7 °C, spadnie również moc pompy o około

10-15% , czyli będzie miała 9 kW.Następne 7°C w dół to kolejne 10-15%. Czyli przy -7°C na zewnątrz mamy już około 30% mniej niż w katalogu przy A7/W35. Co się stanie gdy taką pompę ciepła zainstaluje firma nieświadomemu Inwestorowi do domu według projektu o zapotrzebowaniu 10 kW na moc cieplną w II strefie klimatycznej ( – 18°C )  ? Zapotrzebowanie domu 10 kW moc pompy ciepła 10 kW, powinno być dobrze. Lecz nie jest bo dom potrzebuje otrzymać 10 kW przy temperaturze – 18° C ( II strefa klimatyczna), a pompa ciepła będzie miała wtedy moc około 40-60% mniejszą czyli 4-6 kW. Dzieje się tak przy pompach średniej jakości nawet firm renomowanych, należy przeglądać dtr-ki, charakterystyki, lub zdać się na wiedzę i fachowość firm z branży OZE . Takie pompy często są montowane gdy występuje w obiekcie dodatkowe źródło ciepła które będzie załączane do ” wspomagania”. Skoro brakuje już mocy pompie do grzania budynku to co z ciepła wodą użytkową? Sama pompa ciepła wtedy „nie da rady” bo temperatura wody na wyjściu ma 40-45°C, wynika to z koperty pracy sprężarki i potrzebuje dodatkowego źródła energii do podniesienia temperatury zasilania wody grzewczej. Z reguły włączają się dodatkowe grzałki i licznik energii kręci się jak szalony. Lecz pompa ciepła dobrze dobrana i dobrej firmy np. Mitsubishi Zubadan, czy Hitachi jest w stanie utrzymać stałą moc do temperatury – 15°C. W niższej dołączy się grzałka, lecz zaledwie na początku jej I-szy stopień czyli 2- 3 kW. Nie jest to tragedia bo takich dni poniżej tej temperatury jest nie wiele w roku a lepiej żeby się załączyła grzałka niż miała by to być przewymiarowana pompa ciepła. Wiele firm wykonawczych (instalatorskich) popełnia ten błąd i oferuje przewymiarowaną pompę ciepła czyli o większej mocy twierdząc że grzałka nie załączy się wcale. I tak montują pompy ciepła do domów np. 120 m² gdzie zapotrzebowanie jest na poziomie 5-6 kW, urządzenia o mocy 16 kW bo przy – 20°C będą miały 7-8 kW. Jest to tak powszechne, że nosi znamiona przestępstwa. Naciągają w ten sposób biednego Inwestora na zakup pompy ciepła większej mocy niż powinna być a wiąże się to z wyższą ceną zakupu oraz eksploatacji urządzenia przez cały rok ( sprężarka w przewymiarowanym urządzeniu już w temperaturach w okolicach 0°C  będzie pracować poniżej mocy nominalnej co się wiąże z niskim COP). 

Rachunki będziesz płacić Ty nie instalator więc zastanów się czy pompę ciepła instaluje profesjonalista. 

Są dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła : EVI i inwerterowa. Jakie są różnice w działaniu tych dwóch pomp ciepłą? Pompa ciepła EVI posiada sprężarkę z wtryskiem pary załącz/wyłącz, ma to znaczenie w niskich temperatura. Pompa ciepła ze sprężarką inwerterową posiada sprężarkę o zmiennej prędkości( częstotliwości) silnika i mocy co się z tym wiąże elestycznym dostosowaniu do wymaganej mocy cieplnej układu grzewczego. Pompa ciepła powietrze-woda w technologii inwerterowej jest energooszczędna i znakomicie dostosowuje się do parametrów budynku. 20150603_121626 (800x450)Najlepsza powietrzna pompa ciepła to taka która łączy te dwie technologie, lecz jest obecnie dość droga. Polecamy powietrzne pompy ciepła firmy :  Mitsubishi z serii Ecodan czyli pompy ciepła dobrze działające w niskich temperaturach, oraz  ze względu na cenę w stosunku co do jakości Hitachi Yutaki  w 2-ch typoszeregach do ogrzewania grzejnikowego Yutaki S 80, do  „ogrzewania podłogowego” model Yutaki S Kolejnym zagadnieniem jest instalacja pompy ciepła do systemów wysokotemperaturowych, czyli tradycyjnych grzejników. Większość firm instalacyjnych zamontuje ” niskotemperaturową” pompę ciepła do inwestycji z grzejnikami i na dodatek ją przewymiaruje tak jak piec gazowy „no bo musi być więcej energii do grzania”. I co wtedy? Wydajność pompy ciepła i jej COP będzie baaardzo małe tak jak w przypadku grzania CWU, a rachunki za prąd wysokie. W domu nie będzie za ciepło bo grzejniki trzeba zasilić temperaturą 65-70 °C. Z pomocą przychodzą nam wtedy wysokotemperaturowe pompy ciepła np. firmy Daikin, czy Hitachi.

Poniżej informacje na temat zastosowania pompy ciepła Hitachi S80 do systemów grzejnikowych wysokotemperaturowych: 

CECHY I KORZYŚCI: 

■■ Ciepła woda użytkowa oraz ogrzewanie domu – rozwiązanie idealne do zamontowania zamiast kotła 

■■ Praca do temperatury zewnętrznej -25° C 

■■ Sterowanie dwoma obiegami grzewczymi 

■■ Podgrzewa wodę do temperatury 80° C 

■■ Czas podgrzewania ciepłej wody użytkowej – taki sam, jak dla kotła 

■■ Posiada jeden z najlepszych współczynników COP na rynku (do 5.00) 

■■ Wbudowany system Smart Cascade – wyjątkowa oszczędność energii dostosowana do sezonu 

■■ Stała wydajność grzewcza do -20° C 

■■ Dostępne dedykowane zbiorniki CWU 200 l i 260 l, wykonane ze stali nierdzewnej 

■■ Automatyczne sterowanie pogodowe 

■■ Funkcja zapobiegająca rozwojowi bakterii legionella 

■■ Efektywność energetyczna w klasie A+++ 

■■ Moc: 11 kW, 14 kW i 16 kW 

■■ Łatwa w instalacji, użytkowaniu i serwisowaniu 

■■ Wbudowane naczynie wzbiorcze 

■■ Zdalne sterowanie możliwe również za pomocą urządzeń mobilnych

TECHNOLOGIA SMART CASCADE YUTAKI S80
oferuje „inteligentną” regulację, która potrafi dostosować swoją pracę (przy użyciu dwóch obiegów czynnika pierwszy na R410 drugi na R134A) zgodnie z algorytmem uwzględniającym: temperaturę zewnętrzną, zapotrzebowanie (ogrzewanie i CWU), optymalizację wydajności i cykle odszraniania.
ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ CAŁOROCZNA
W cieplejszych okresach (np. w połowie sezonu) lub przy niższym zapotrzebowaniu, pompa ciepła dostosowuje swoją pracę w celu optymalizacji wydajności. Drugi obieg chłodniczy zostaje pominięty, co pozwala uniknąć jednoczesnego działania dwóch sprężarek.
UTRZYMANIE WYDAJNOŚCI BEZ SPADKU TEMPERATURY WODY YUTAKI S80
zapewnia maksymalny komfort w najtrudniejszych warunkach. Jej unikalna konstrukcja umożliwia utrzymanie wydajności nominalnej oraz wytwarzanie wody o temp. 80° C, nawet przy temperaturze zewnętrznej -20° C.
ŁATWOŚĆ INSTALACJI YUTAKI S80 posiada standardowe wymiary (szer. x głęb.: 595x 695 mm) oraz wysokość poniżej 2 metrów (model 195 l), co pozwala na łatwe dopasowanie do każdego typu domu. Specjalnie zaprojektowane giętkie przewody hydrauliczne pozwalają na łatwą instalację.
ŁATWOŚĆ KONSERWACJI Konstrukcja pompy YUTAKI S80 została zaprojektowana tak, aby maksymalnie ułatwić pracę specjalistom (instalacja + konserwacja). Wszystkie ważne podzespoły są dostępne z przodu urządzenia (np. można w prosty sposób odłączyć panel elektryczny). POMPA WODY KLASA A Zmniejszenie zużycia energii o 60-70%, spełnione wymagania dyrektywy ErP 2015
 
ZDALNE STEROWNIKI:

PC-ARFHE 

■■ Nowy termostat, z dedykowanym panelem użytkownika

■■ Tygodniowy timer

■■ Tryb Wakacje

■■ Funkcja Smart – ustawienia domyślne

■■ Moduł pracy Ulubione

■■ Intuicyjne programowanie urządzenia setup wizzard

■■ Odczyt temperatury dla dwóch stref ATW-RTU 

■■ Nowy, bezprzewodowy termostat 

■■ Łatwy do zamontowania 

■■ Prosty w obsłudze 

■■ Odczyt temperatury dla dwóch stref

Jeśli chcesz poznać cenę pompy ciepła Hitachi Yutaki S 80 wraz z montażem to wypełnij formularz ze strony dystrybutora:

This will close in 5 seconds

Powrót